حسن شهباز؛ مترجم‌نویسنده

سعادتی دست داد تا بتوانیم از یکی دیگر از خادمان فرهنگ و ادب ایران زنده‌یاد حسن شهباز یاد کنیم و ایشان را به نسل جوان‌تر مترجمان بشناسانیم. حسن شهباز، نویسنده، شاعر، مترجم، در ۲۳ اسفند ۱۲۹۹ در شهر بابل به دنیا آمد، و در ۱۷اردیبهشت۱۳۸۵ در سن هشتادوشش‌سالگی در شهر لس‌آنجلس درگذشت.

شهباز اندکی پس از پیروزی انقلاب ۵۷ به آمریکا رفت و در آنجا نشریۀ ادبی «ره‌آورد» را بنیان نهاد، نشریه‌ای که برخی آن را بزرگ‌ترین دستاورد او می‌دانند. نشریهٔ ره‌آورد که به گفتۀ خود شهباز «نشریۀ انجمن دوستداران فرهنگ ایران» بود و از مسائل سیاسی برکنار مانده بود در عرض ۲۶ سال بیش از سه‌هزار مقاله در حوزه‌های مختلف فرهنگی به چاپ رساند. شهباز تا شمارهٔ ۶۶ خود سردبیر مجله بود و تا شمارهٔ ۷۴ در قید حیات بود. شهباز خود دربارۀ این نشریه می‌گوید: «ره‌آورد ارمغانی است به ایرانیان. پیشکش کوچکی است ازسوی کسانی که به این بخش از جهان آمدند تا مشعل زبان و فرهنگ فارسی را در اینجا فروزان نگاه دارند.»


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.