از گوشه و کنار / ناصر فکوهی: درباره نسبت ترجمه و تألیف

  • به قلم زهرا اسماعیلی
  • منتشر شده در 20 دسامبر 2016 |
  • دسته بندی موضوعی: ترجمه ادبی

ترجمه در طول صد سال اخیر خدمات بزرگی به ایران کرده است و از جمله زبان نسبتاً قدرتمند فارسی جدید را باید حاصل کار سرسختانه مترجمان بزرگ‌مان در عرصه هنر (از قاضی و سحابی و به‌آذین و دریابندری گرفته تا توکل و سعادت و نجفی و کوثری و دیگران) یا عرصه علوم اجتماعی و تاریخی (از مرحوم عنایت تا فولادوند و آشوری و ستاری و خشایار دیهیمی و بشیریه) دانست. مترجمان و متفکران بزرگ این صد سال، در کنار نویسندگان ما زبانی جدید و قدرتمند را ساخته‌اند که ما مدیونش هستیم. اما ترجمه در طول یکی دو دهه اخیر به آفتی واقعی بدل شده است. به چندین دلیل: نخست آنکه هر کسی تصور می‌کند چون بزرگان ترجمه ما ناچار بوده‌اند واژگانی بسازند و ساختارهایی و ترکیب‌ها و غیره، آن‌ها هم با چند سال تجربه و گاه حتی بدون آن چند سال، می‌توانند چنین کنند.


۳ دیدگاه

  • کمال چوگان‌باز : سلام چطور می‌شود متن کاملِ مطالب را به دست آورد و خواند؟ در هر صفحه که می‌روم و روی هر لینکی که کلیک می‌کنم فقط چند خط ابتدایی مطلب را می‌بینم و بقیۀ متن نیست.
    • مدیر سایت : در دو سال گذشته، مجله مترجم در تیراژ اندک منتشر می شد ولی متن مقالات در سایت مجله در اختیار علاقه مندان بود. بسیاری از علاقه مندان مجله در این مدت تماس گرفتند و خواستار نسخه کاغذی مجله شدند. از این رو تصمیم گرفتیم تیراژ مجله را افزایش داده و آن را در کتابفروشی های بزرگ در سراسر ایران عرضه کنیم. علاقه مندان برای تهیه نسخه کاغذی مترجم می توانند یا به مراکز توزیع مجله مراجعه کرده و یا با شماره 09151228246 تماس بگیرند. متن کامل مقالات از این پس با ایک شماره تاخیر بر روی سایت قابل دسترسی خواهد بود. نمایندگان فروش مترجم در تهران: انتشارات نیلوفر 02166498150 نشر چشمه 02188907766 نمایندگان فروش مترجم در مشهد: انتشارات امام 05138430147 کتابفروشی آفاق 05138402699
    • مدیر سایت : در دو سال گذشته، مجله مترجم در تیراژ اندک منتشر می شد ولی متن مقالات در سایت مجله در اختیار علاقه مندان بود. بسیاری از علاقه مندان مجله در این مدت تماس گرفتند و خواستار نسخه کاغذی مجله شدند. از این رو تصمیم گرفتیم تیراژ مجله را افزایش داده و آن را در کتابفروشی های بزرگ در سراسر ایران عرضه کنیم. علاقه مندان برای تهیه نسخه کاغذی مترجم می توانند یا به مراکز توزیع مجله مراجعه کرده و یا با شماره 09151228246 تماس بگیرند. متن کامل مقالات از این پس با ایک شماره تاخیر بر روی سایت قابل دسترسی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.