دکتر محمد جعفر محجوب

دکتر محمد جعفر محجوب نویسنده، پژوهشگر . استاد دانشگاه، دست اندرکار انتشار مجلات ادبی – هنری و راه گشای تحقیقات جدی در زمینه فرهنگ عوام است، اما نمی توان ترجمه های او را نادیده گرفت.
محجوب معلم بود و معلمانه دل در گرو آموزش صحیح زبان و ادبیات فارسی که از نظر او در شیرینی و دلپذیری از سرود قدسیان دست می ربود داشت. از این رو در کلاسها آموزش می داد و در نشریات و نوشته هایش به تحلیل موقعیت زبان فارسی که اکنون به صورت هذیان سر سم زدگان و اوراد و عزایم کیمیاگران و جن گیران و دعانویسان در آمده است می پرداخت و راه حل نشان می داد. او به مانند علامه قزوینی اعتقاد داشت که: یکی از عوامل مهم ملیت یک قوم زبان آن قوم است در نتیجه نگران وضع موجود زبان فارسی بود و برای آن احساس خطر می کرد. نشانه های تأسف آور بر اضمحلال و انحلال را در نشر امروزی زبان فارسی به عیان می توان دید. همه جا در مواد و قوانین، در گزارشها و نامه های اداری، در کتب درسی، در جراید و مجلات و حتی در کتابهای ادبی و هنری بسه لغزش ها و افراط و تفریط های فراوان بر می خوریم.


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.